Az előszó fontos információkat közöl a vázlattervekről, felhívja a figyelmet egyes kitüntetett helyek megoldásaira, stb.
A tartalomjegyzék segíti a dokumentációban való eligazodást
Lakberendezési tervezés esetén minden esetben lézeres távolságmérővel felmérésre kerül a tervezendő terület, még akkor is, ha építészeti alaprajzzal rendelkezik a tulajdonos. Elkészül a méretezett eredeti alaprajz, s ez lesz a későbbi tervezési munka alapja, ehhez képest alakulnak át a későbbi tervek.
A
vázlattervek az eredeti alaprajz alapján készülnek, a statikai
szabályok betartásával (statikai szakvélemény) a térszervezési- és egyéb
tulajdonosi igényeknek megfelelően, a lakberendezési elvárásokat és az
optimális kialakíthatóságot szem-előtt tartva. A vázlattervek méretezés
nélkül, de mérethelyesen készülnek.
Optimális esetben összevonható a hangulattervezés a vázlattervekkel. A hangulati lap a várható hangulatot mutatja be nem feltétlenül a betervezésre kerülő berendezési tárgyakkal. Alapja: az igényfelméréskor megbeszélt és körvonalazott hangulat.
(minden szobához, akár több is)
Túlzó elvárás lenne, hogy az alaprajzi szintű vázlatterv alapján meg tudjon valaki hozni olyan fontos döntést, mint a lakás funkcionális elrendezésének kérdése. A kiválasztott vagy átgyúrt végleges vázlatterv a későbbi tervezési munka alapjául szolgál, tehát rendkívüli horderejű döntésről van szó. Ehhez ad segítséget a vázlatos szintű térbeli láttatás és a látványt magyarázó szöveges elemzés. "Vázlatos funkciótervezésnél" fekete-fehérben, "vázlatos funkciótervezés és hangulatajánlás" esetében színezetten. Ezek a vázlatos skiccek nem feltétlenül mérethelyesek, de betöltik funkciójukat: a térbeli megértés segítését.